Skip to content

777 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block2172
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1.5B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage4,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
39%
Improvement Value:$150,100
61%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,143+3.0%
2024$9,850+6.5%
2023$9,250+0.8%
2022$9,178+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

DeedBook 2402, Page 172Recorded11/27/2013

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook U-130, Page 22