Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
359 Chestnut St.Passaic, NJ 07055
Last Sale Date
Dec 16, 2002
Property Information
Block2175
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage435
Acreage0.26
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$134,700
85%
Improvement Value:$24,200
15%
Total Assessment$158,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,551 | +3.0% |
| 2024 | $6,362 | +6.5% |
| 2023 | $5,975 | +0.8% |
| 2022 | $5,929 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.