Skip to content

326 Chestnut StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block2176
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,654
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
29%
Improvement Value:$156,900
71%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+3.0%
2024$8,849+6.5%
2023$8,310+0.8%
2022$8,246+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,654DeedBook 475, Page 234

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook N146, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1930