Skip to content

128 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block2183
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,876
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
27%
Improvement Value:$176,400
73%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+3.0%
2024$9,642+6.5%
2023$9,054+0.8%
2022$8,984+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 2973, Page 61Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$24,500

To:

DeedBook S-127, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1930