Skip to content

204 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$697,000
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block2187
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SO1B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,484
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
22%
Improvement Value:$284,100
78%
Total Assessment$362,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,962+3.0%
2024$14,531+6.5%
2023$13,645+0.8%
2022$13,540+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$697,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 5045, Page 122

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 2308, Page 221

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 2020, Page 270

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 1197, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1930