Skip to content

441 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Oct 9, 2008

Property Information

Block2188
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S 2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,740
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
24%
Improvement Value:$195,200
76%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,571+3.0%
2024$10,266+6.5%
2023$9,641+0.8%
2022$9,566-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook T145, Page 97

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook Y133, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1900