Skip to content

249 Burgess Pl..Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Feb 22, 2005

Property Information

Block2190
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,099
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
42%
Improvement Value:$99,200
58%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,112+3.0%
2024$6,907+6.5%
2023$6,486+0.8%
2022$6,436+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930