Skip to content

276 Summer StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block2190
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SO1S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,763
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,100
34%
Improvement Value:$154,100
66%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,574+3.0%
2024$9,297+6.5%
2023$8,731+0.8%
2022$8,663+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook H161, Page 197

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook C130, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1930