Skip to content

235-239 Burgess Pl.Passaic, NJ 07055

Built 2007
Apartment

Last Sale Price
$1,515,000
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block2190
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/12U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage3.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
16%
Improvement Value:$730,100
84%
Total Assessment$865,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,689+3.0%
2024$34,659+6.5%
2023$32,547+0.8%
2022$32,296+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,515,000

To:

DeedBook 2645, Page 85

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 2517, Page 109Recorded9/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$288,200
DeedBook 803, Page 141