Skip to content

74-78 Hammond Ave(Unit C00A1)Passaic, NJ 07055

Built 1989

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block2195.03
Lot10
QualifierC00A1
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-6FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage897
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,500
62%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,309+3.0%
2024$4,184+6.5%
2023$3,929+0.8%
2022$3,899+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft897DeedBook 1152, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1989