Skip to content

466 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block2196
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,760
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
23%
Improvement Value:$208,400
77%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,140+3.0%
2024$10,819+6.5%
2023$10,160+0.8%
2022$10,081+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 4554, Page 297

Property Sale

Sale
$107,900
DeedBook 2047, Page 230

Property Sale

Sale
$486,000
DeedBook 1429, Page 1

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 1070, Page 165

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 730, Page 297

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook S163, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1950