Skip to content

340 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 24, 2001

Property Information

Block2202
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SO1S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,770
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
25%
Improvement Value:$185,800
75%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,237+3.0%
2024$9,942+6.5%
2023$9,336+0.8%
2022$9,264+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,770DeedBook 252, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1900