Skip to content

34-38 AscensionPassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 15, 1993

Property Information

Block3256
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,896
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
28%
Improvement Value:$261,200
72%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,888+3.0%
2024$14,458+6.5%
2023$13,577+0.8%
2022$13,473+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,896DeedBook 133, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960