Skip to content

36 Vineyard PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 7, 2010

Property Information

Block2202
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,413
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
19%
Improvement Value:$319,200
81%
Total Assessment$392,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,179+3.0%
2024$15,712+6.5%
2023$14,754+0.8%
2022$14,640+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft3,413DeedBook 1912, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1925