Skip to content

80-96 Passaic Ave(Block 2204 Lot 14)Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$2,255,000
Last Sale Date
Jun 1, 1998

Property Information

Block2204
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description6 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage71,052
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,600
4%
Improvement Value:$4,327,400
96%
Total Assessment$4,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$185,535+3.0%
2024$180,180+0.9%
2023$178,600+0.8%
2022$177,223+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,255,000

To:

Sq Ft71,052DeedBook 155, Page 97

Property Sale

Sale
$2,625,000
DeedBook S129, Page 314