Skip to content

124 Jefferson StPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$11,045,126
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block4088
Lot19

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,500
10%
Improvement Value:$3,588,500
90%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$164,920-22.2%
2024$211,988+6.5%
2023$199,069+0.8%
2022$197,534+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$11,045,126

To:

Sq Ft33,860DeedBook 3346, Page 100

Property Sale

Sale
$11,453,639

From:

To:

DeedBook 2940, Page 112Recorded11/17/2016

Property Sale

Sale
$10,984,653

From:

To:

DeedBook 2742, Page 276Recorded12/18/2015

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook S165, Page 53

Property Sale

SaleMulti
$4,605,576
DeedBook W130, Page 170