Skip to content

9 Meade AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block2204
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
33%
Improvement Value:$141,400
67%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+3.0%
2024$8,428+6.5%
2023$7,915+0.8%
2022$7,854+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920