Skip to content

95 Gregory AvenuePassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$5,054,500
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block2206
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4SB/42U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,600
10%
Improvement Value:$1,801,100
90%
Total Assessment$1,999,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,448+3.0%
2024$80,068+6.5%
2023$75,189+0.8%
2022$74,609+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,054,500

To:

DeedBook 3029, Page 192

Property Sale

Sale
$5,400,000
DeedBook 975, Page 36