Skip to content

36 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 2006

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block3211
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,882
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$283,500
79%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,781+3.0%
2024$14,354+6.5%
2023$13,480+0.8%
2022$13,376+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,882DeedBook 1415, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 811, Page 72