Skip to content

113 Paulison Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1963

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Feb 9, 2005

Property Information

Block3212
Lot5.13
QualifierC00E2
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage463
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
40%
Improvement Value:$36,800
60%
Total Assessment$61,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,298+3.3%
2024$2,224+7.3%
2023$2,074+0.9%
2022$2,056+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft463DeedBook 948, Page 105

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 383, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1963