Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C006F)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC006F
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage484
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
43%
Improvement Value:$26,900
57%
Total Assessment$46,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,934+3.0%
2024$1,878+6.5%
2023$1,763+0.8%
2022$1,750+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft484DeedBook 4286, Page 14

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook R131, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1964