Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C02D)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC02D
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,167
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
45%
Improvement Value:$80,800
55%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,011+3.0%
2024$5,838+6.5%
2023$5,482+0.8%
2022$5,440+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,167DeedBook 3106, Page 179

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 789, Page 24

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook E131, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1973