Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C06F)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC06F
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,396
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
40%
Improvement Value:$96,800
60%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,671+3.0%
2024$6,478+6.5%
2023$6,084+0.8%
2022$6,037+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,396DeedBook 4270, Page 147

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 3362, Page 243Recorded7/27/2018

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

DeedBook 2890, Page 102Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook D1260, Page 164

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 404, Page 282

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook Q165, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1973