Skip to content

248 Lafayette Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block3214
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage3,801
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
25%
Improvement Value:$401,600
75%
Total Assessment$535,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,062+3.0%
2024$21,425+6.5%
2023$20,120+0.8%
2022$19,965+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft3,801DeedBook 3965, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1920