Skip to content

154 Van Houten AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block3265
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,776
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,700
32%
Improvement Value:$269,000
68%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,232+3.0%
2024$15,764+6.5%
2023$14,803+0.8%
2022$14,689+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft3,776DeedBook 4057, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1925