Skip to content

104 Grant StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block3219
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,643
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
23%
Improvement Value:$194,500
77%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,468+3.0%
2024$10,166+6.5%
2023$9,547+0.8%
2022$9,473+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft2,643DeedBook 4207, Page 273

Property Sale

Sale
$154,100
DeedBook 387, Page 23

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook I-128, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1900