Skip to content

422 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 2002

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block3219
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
17%
Improvement Value:$304,000
83%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082+3.0%
2024$14,647+6.5%
2023$13,754+0.8%
2022$13,648+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 830, Page 14

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 526, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 296, Page 140