Skip to content

482 Oak St.Passaic, NJ 07055

Built 1945

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block3224
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,814
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
36%
Improvement Value:$160,200
64%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,283+3.0%
2024$9,986+6.5%
2023$9,377+0.8%
2022$9,305+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,814DeedBook 4070, Page 81

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook E133, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1945