Skip to content

33 Eighth Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block3224
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,433
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,700
27%
Improvement Value:$180,500
73%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,192+3.0%
2024$9,898+6.5%
2023$9,295+0.8%
2022$9,223+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,433DeedBook 168, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1940