Skip to content

219 Howe AvePassaic, NJ 07055

Built 1890

Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block3226
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,125
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
38%
Improvement Value:$138,600
62%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,277+3.0%
2024$9,009+6.5%
2023$8,460+0.8%
2022$8,395+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 2508, Page 106Recorded8/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890