Skip to content

251 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Sep 15, 2008

Property Information

Block3229
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,496
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
34%
Improvement Value:$258,500
66%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,038+3.0%
2024$15,576+6.5%
2023$14,626+0.8%
2022$14,514+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft4,496DeedBook 1671, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1915