Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C307)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC307
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage792
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
53%
Improvement Value:$56,600
47%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+3.0%
2024$4,869+6.5%
2023$4,572+0.8%
2022$4,537+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft792DeedBook 1099, Page 180

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 307, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1979