Skip to content

20 Harding CtPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block3232
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
30%
Improvement Value:$272,800
70%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,047+3.0%
2024$15,584+6.5%
2023$14,634+0.8%
2022$14,521+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000

To:

Sq Ft3,240DeedBook 1484, Page 10

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 789, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1930