Skip to content

73 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Mar 10, 1992

Property Information

Block3232
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,173
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,900
37%
Improvement Value:$201,700
63%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,301+3.0%
2024$12,917+6.5%
2023$12,130+0.8%
2022$12,036+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft2,173DeedBook 130, Page 129

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook L-128, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1930