Skip to content

132 High StPassaic, NJ 07055

Built 1920
Church/Charitable

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block3236
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,141
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,200
36%
Improvement Value:$308,700
64%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$19,215+6.5%
2023$18,044+0.8%
2022$17,905+1.5%
2021$17,646+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$776,000
Sq Ft4,141DeedBook 4086, Page 182Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook V128, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1920