Skip to content

126 High StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block3236
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage3,517
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,000
38%
Improvement Value:$288,500
62%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,193+3.0%
2024$18,639+6.5%
2023$17,503+0.8%
2022$17,368+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$576,500
DeedBook 1830, Page 226

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 1244, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1930