Skip to content

222 Aycrigg Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block3237
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,718
Acreage199

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,200
47%
Improvement Value:$359,800
53%
Total Assessment$684,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,201+3.0%
2024$27,387+6.5%
2023$25,718+0.8%
2022$25,520+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 274, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920