Skip to content

286-288 Aycrigg Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1915

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block3238
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,752
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
45%
Improvement Value:$158,300
55%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,833+3.0%
2024$11,491+9.4%
2023$10,502+0.8%
2022$10,421+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 2494, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1915