Skip to content

32 Richard StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 25, 2017

Property Information

Block3268
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
35%
Improvement Value:$166,000
65%
Total Assessment$254,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+3.0%
2024$10,202+6.5%
2023$9,580+0.8%
2022$9,507+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,792DeedBook 3226, Page 266

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 912, Page 84

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook R156, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1920