Skip to content

310 Aycrigg Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Feb 3, 2000

Property Information

Block3239
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,744
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
26%
Improvement Value:$279,100
74%
Total Assessment$375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,486+3.0%
2024$15,039+6.5%
2023$14,123+0.8%
2022$14,014+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900