Skip to content

277 Broadway C0004Passaic, NJ 07055

Built 2008

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block3240
Lot7
QualifierC0004
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionTWNHSE-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,340
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,154+3.0%
2024$5,005+6.5%
2023$4,700+0.8%
2022$4,664+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,340DeedBook 3007, Page 295

Property Sale

Sale
$1,526,000
DeedBook 1836, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2008