Skip to content

252 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block3241
Lot20

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
97%
Improvement Value:$2,500
3%
Total Assessment$73,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,039+3.0%
2024$2,951+6.5%
2023$2,771+0.8%
2022$2,750+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$451,000
DeedBook 3492, Page 28

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 389, Page 23

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook T1366, Page 16

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook R-126, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1980