Skip to content

260 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block3241
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,444
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,700
73%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,450+3.0%
2024$11,119+6.5%
2023$10,442+0.8%
2022$10,361+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,444DeedBook 704, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1930