Skip to content

117 Linden StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 18, 2001

Property Information

Block3246
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
38%
Improvement Value:$96,500
62%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+3.0%
2024$6,258+6.5%
2023$5,877+0.8%
2022$5,832+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 457, Page 109

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook H141, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1910