Skip to content

79 Linden StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block3246
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,272
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
40%
Improvement Value:$94,300
60%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+3.0%
2024$6,266+6.5%
2023$5,884+0.8%
2022$5,839+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 2547, Page 252

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook R136, Page 91

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook S128, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1925