Skip to content

46 Liberty StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3246
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,155
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
47%
Improvement Value:$84,100
53%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,490+3.0%
2024$6,302+6.5%
2023$5,918+0.8%
2022$5,873+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940