Skip to content

56 Albion StPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block3248
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,363
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
22%
Improvement Value:$284,400
78%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,049+3.0%
2024$14,615+6.5%
2023$13,724+0.8%
2022$13,618+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft3,363DeedBook 3409, Page 280Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$281,430
DeedBook 2250, Page 296

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook E139, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1910