Skip to content

309 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block3248
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage13,499
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,500
39%
Improvement Value:$245,500
61%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,492+3.0%
2024$16,016+6.5%
2023$15,040+0.8%
2022$14,924+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980