Skip to content

265-267 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Nov 26, 2002

Property Information

Block2203
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O1B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
35%
Improvement Value:$268,700
65%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,003+3.0%
2024$16,513+6.5%
2023$15,506+0.8%
2022$15,387+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 502, Page 176