Skip to content

319 Aycrigg AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Mar 20, 2009

Property Information

Block3249
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,412
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
26%
Improvement Value:$251,800
74%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,989+3.0%
2024$13,586+6.5%
2023$12,758+0.8%
2022$12,659+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook G147, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1930